Jak si vybrat správnou matraci

1. zvolte rošt který bude pod matrací

jak si vybrat2.png

Vhodný rošt je nepostrdatelnou částí pro spravnou funkčnost vaší matrace. Ani sebelepší matrace na nevhodném roštu Vám neposkytnou kvalitní spánek. Naopak dobře zvolený rošt jěště podpoří ortopedické vlastnosti matrace. Obecně platí, že pro taštičkové matrace musíte mít rošt s minimálně s 18ti lamelama, nebo méně avšak nesmí být rozestup mezi lamelama větší než 4 cm.

  • Latkové rošty (méně než 18 latěk) - na tento rošt se hodí spíše pěnové matrace bez zonování
  • Lamelové rošty (18 latěk a více) - na tento rošt se hodí jakákoliv pěnové i pružinové matrace
  • Pevné podložky - lze umístit také jakoukoliv matraci jen je třeba počítat s horší cirkulací vzduchu

2. zvolte v jaké poloze nejčastěji ležíte

cms-img

Máte jednu stabilní polohu při spánku? Pokud ano dbejte na to pří výběru matrace. Obecně platí dvě pravidla, při spánku na zádech by jste měli zvolit spíše tuhou matraci naopak při spaní na boku nebo na bříše by jste měli mít spíše měkčí matraci nejlépe s pamětovou pěnou, která Vám nebude působit velký protitlak. Pokud spíte často v jedné z těchto třech poloh, doporučujeme také zakoupit matraci s tzv. zonováním. Spočívá to v tom, že jádro matrace je rozděleno do 7,9 nebo 12ti optiálně zvolených anatomických zon a každá tato zona ma ruznou tuhost čímž je docíleno optimální polohy páteře pro spánek.

3. materiál matrace (tvrdost, tuhost)

jak si vybrat3.png

Tvrdost matrací se uvádí například v rozsahu 1 až 5 (od nejměkčí po nejtvrdší). Nejměkčí matrace jsou latexové nebo ze studené pěny. Moderní visco-elastické pěně se někdy říká „líná pěna“ („lazy foam“). Tyto matrace se dobře přizpůsobují tělu a zabraňují otlakům. Uvítají je tak senioři nebo osoby trpící kloubními potížemi. Běžně používané jsou středně tuhé matrace udržující páteř v rovině (latexové, pěnové, sendvičové, z paměťové pěny, pružinové, taštičkové, přírodní, bio-ručně šité). Případně mohou být matrace vyztuženy kokosovým vláknem (prodyšné, vhodné pro alergiky). Tvrdší matrace jsou určeny osobám vyšší váhové kategorie. Speciální profilování jednotlivých částí matrací umožňuje vytvářet až 12 anatomických zón pro lepší spánek. Zvolit je možné i matraci z jedné strany měkčí, z druhé tvrdší, a rozhodovat se pro ně dle okolností. Nebo matraci s letní a zimní stranou.


4. účel užívání matrace vs. typ matrace

jak si vybrat2.png

Pro pravidelné používání jsou určeny matrace s dlouhou životností, které se vybírají individuálně. Mohou být latexové, z pamětové pěny, taštičkové, přírodní i bio-ručně šité. K příležitostnému spaní na chatě, chalupě či pro hosty stačí polyuretanové, levnější sendvičové nebo pružinové matrace. Každá matrace by měla být po 5 až 10 letech používání vyměněna.


Vybírejte speciální matrace do dětských postýlek, pro děti, studenty, dospělé, seniory, osoby s vyšší váhou nebo bolestmi zad a kloubů. K dispozici jsou také praktické partnerské matrace a matrace určené pro příležitostné spaní či do hotelů.

5. věk uživatele

cms-img

S přibývajícími léty se obvykle přechází od tvrdších matrací k měkčím, elastickým a vyšším, které ideálně doplňuje lamelový rošt.

6. nosnost a záruky

jak si vybrat3.png

Platí, že uvedená nosnost matrace má převyšovat hmotnost uživatele alespoň o 5 kg.

Dbejte na to možnsoti vyzkoušení matrace a prodloužené záruky.